Rodzinna firma

Istnieje stare porzekadło, które mówi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Z pewnością jest ono trochę przesadzone, ale jakby się zastanowić, każdy z pewnością znajdzie kilka przykładów ze swojego życia, które zaświadczą o jego słuszności. Jednakże nie zawsze tak jest, że z rodziną dobrze wypadamy jedynie na fotografii – przykładem na to mogą być istniejące nierzadko od wielu dziesięcioleci przedsiębiorstwa, które zatrudniają tylko i wyłącznie albo głównie członków konkretnej rodziny. Taki rodzinny biznes to bardzo często marzenie wielu z nas, zwłaszcza, gdy członkowie rodziny mają bardzo podobne zainteresowania i pasje. To idealny sposób na to, by rodzina spędzała razem więcej czasu.

 

Tradycja i nowoczesność

 

W jeszcze nie tak dawnych czasach prowadzenie rodzinnego biznesu było dla większości najbardziej naturalną sprawą na świecie – jeżeli taka był na przykład kowalem, to syn od najmłodszych lat obserwował go przy pracy, pomagał mu, a potem przejmował jego firmę i zajmował jego miejsce, pozwalając ojcu udać się na zasłużoną emeryturę. Dziś również dzieci przejmują czasem firmy po rodzicach, ale z reguły nie chodzi o żadne rękodzieło, ale o przejęcie sterów w przedsiębiorstwie.

 

Praca z rodzicem

 

Spędzanie ośmiu lub nawet więcej godzin dziennie z rodzicem czy też z innymi członkami rodziny z jednej strony może być pięknym doświadczeniem, pozwalającym nam na cieszenie się swoją bliskością także w pracy, z drugiej jednak taki biznes może naprawdę utrudniać życie – wszystko zależy od tego, jakie stosunki panują między bliskimi.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *